Okolie

Príďte sa k nám poradiť o zaujímavých turistických trasách. Radi Vám poradíme.

Turistika

Náš penzión sa nachádza uprostred jedinečnej oblasti Súľovských skál s obrovských množstvom prírodných krás, ktoré vás ohúria už pri prvom pohľade a spomienka na ne vo vás zostane ešte dlho po odchode. Vysoko sa týčiace skalné útvary už oddávna lákali množstvo turistov a dobrodruhov. Inak tomu nie je ani dnes. Na svoje si prídu príležitostní aj skúsenejší turisti. Súľovské skaly ponúkajú značené turistické trasy s množstvom prírodných útvarov ako zrúcanina Súľovského hradu, Gotická brána, Obrovská brána, Skalný hríb, Šarkania diera, rozličné skalné ihly a mnoho iných. Čaro Súľova dopĺňajú aj iné, menej známe, o to však kúzelnejšie miesta - skalný útvar Sova sovička s krásnym výhľadom na dolinu Súľova, bizarný Budzogáň, a skryté výhliadky.
Obľúbenou turistickou trasou je náučný chodník. Má dĺžku 7,5km a prevýšenie 290 metrov. Začína a končí na parkovisku pred obcou Súľov-Hradná, vrcholí na hrade Súľov a je priechodný oboma smermi. Po trase sú umiestnené tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Číslované sú v smere výstupu z parkoviska po zelenej značke. Číslovanie je zámerné, aby sa návštevníci dostali na krásne vyhliadky a do tesnej blízkosti bizarných skalných útvarov.

Skalolezectvo

Súľovské skaly sú najznámejšou slovenskou a stredoeurópskou oblasťou pre športové lezenie. Skaly sú tvorenené zo zlepenca a patria do Národnej prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany. Lezecké cesty sú odistené borhákmi, majú dĺžku od 15 metrov do 50 metrov, náročnosť 4 až 11 stupňov UIAA. Najviac ciest má obtiažnosť stupňa 7, ciest s obtiažnosťou 9+ a viac je cca 15. Niektoré lezecké oblasti podliehajú sezónnym uzávierkam alebo sú pre lezenie úplne zatvorené.
V našom penzióne je možné zakúpiť si skalolezeckého sprievodcu "D.Pauer: Slovenské skaly II".

Horská cykloturistika

Súľovské skaly ponúkajú bohaté možnosti cykloturistiky od zdolávania kopcov, poznávania prírody až po spoznávanie historických pamiatok.
Cyklotrasy sú značené. Turistickú mapu je možné zakúpiť v penzióne.

Hrady a pamiatky

Okolie nášho penziónu je bohaté nielen na prírodné krásy, nachádza sa tu tiež množstvo hradov, zámkov a historických zrúcanín. Niektoré z nich sú prístupné turistickými chodníkmi priamo zo Súľova a ich návšteva môže byť spojená s príjemnou ľahkou turistikou. Medzi tieto patrí napríklad trasa na Súľovský hrad (2,4km), Hričovský hrad (7,7km), Lietavský hrad (11km). V samotnej obci Súľov-Hradná sa nachádzajú 3 historické kaštiele. Jeden z nich prešiel prestavbou a procesom reštaurovania a je hneď v susedstve nášho penziónu. V blízkom okolí môžete nájsť Bytčiansky zámok s oblastným archívom a známym Sobášnym palácom otvoreným pre verejnosť (10km), Budatínsky zámok so stálymi expozíciami (28km), historické centrum mesta Žilina (26km), zrúcaninu Považského hradu (21km), hrad Strečno (62km), kúpeľné mesto Rajecké Teplice (40km), Oravský hrad (97km) a mnoho iných zaujímavých oblastí. Pri vašej návšteve vás samozrejme s radosťou informujeme o ďalších miestach, zodpovieme vaše otázky alebo vám poradíme s výberom.

Kúpaliská a lyžovanie

Počas horúcich dní strávených v Súľove sa možno budete chcieť osviežiť na umelom alebo prírodnom kúpalisku. Vo vzdialenosti len niekoľkých kilometrov sa nachádzajú obľúbené umelo vykopané jazerá s brehmi s jemnými kamienkami vhodné na odpočinok pri vode. O kúsok ďalej môžete nájsť sezónne otvorené kúpalisko v Bytči (12km), väčšie mestské kúpalisko v Žiline (26km), Považskej Bystrici (19km) alebo Rajci (42km) či Rajeckých Tepliciach (40km). Na svoje si prídu aj milovníci zimných športov, ktorým je k dispozícii lyžiarske stredisko Ski Makov (30km), Ski Martinky (62km), Snowparadise Veľká Rača (58km) alebo Ski areál Bílá (48km).